Niezbędnik każdego kierowcy, czyli o akcesoriach samochodowych

Dzisiejszy kierowca ma niezwykłą szansę wyposażenia swojego pojazdu w szereg przydatnych akcesoriów korzystających ze zdobyczy nowoczesnych technologii. Co warte wspomnienia, nie są to specjalnie drogie rozwiązania wiążące się z przykrymi wyrzeczeniami i obciążeniami finansowymi. W skład takiego wyposażenia wchodzą np. rejestratory samochodowe, dzięki którym każda niebezpieczna sytuacja na drodze zostanie nagrana i będzie mogła posłużyć za nieoceniony dowód w sprawie wypadku czy stłuczki – a jak wiadomo, w tym względzie zawsze lepiej mieć inny punkt odniesienia niż przeczące sobie relacje uczestników zdarzenia. Innym wartym przytoczenia sprzętem elektronicznym jest np. kamera cofania bezprzewodowa, z której pomocą parkowanie tyłem stanie się banalnie proste, a przecież znaczna liczba początkujących kierowców ma z tym manewrem niemały kłopot. Na obecnym rynku technologicznym znaleźć można różne warianty gadżetów, dzięki którym uczestniczenie w ruchu drogowym staje się dużo prostsze. Warto jeszcze wspomnieć o jednym z rzadziej użytkowanych przez kierowców sprzęcie, jakim jest lokalizator GPS do samochodu. Tutaj nie trzeba dużo mówić, każdy właściciel auta z pewnością nie raz zostawił samochód na parkingu w obcym mieście lub w nieznanym sobie miejscu, po czym nie mógł sobie przypomnieć drogi powrotnej do pojazdu. Właśnie w celu uniknięcia takich sytuacji kupuje się lokalizator, który łączy się z dedykowaną aplikacją mobilną i sprawnie pokazuje kierowcy drogę do swojego auta.

kamera rejestrator samochodowy

Dlaczego warto mieć kamerę w samochodzie?

Kwestia związana z kamerami samochodowymi może być rozpatrywana dwojako. Kategoria ta jest jedną z największych dostępnych w tej przestrzeni branży motoryzacyjnej, jednakże można wydzielić dwie zróżnicowane podgrupy. Pierwszą z nich są oczywiście wideorejestrator, drugą zaś – kamkordery wspomagające położenie pojazdu w przestrzeni (np. podczas parkowania, mijania czy wyprzedzania). Kamera rejestrator samochodowy to rozwiązanie, które od pewnego czasu jest niezwykle popularne, zwłaszcza w przypadku kierowców, którzy każdego dnia zwiększają przebieg swojego auta o kilkadziesiąt kilometrów lub korzystają z ruchliwych tras. Trudno się zresztą dziwić, nagranie konkretnego zdarzenia drogowego potrafi wyklarować wiele niejasnych sytuacji związanych z wypadkiem i może rozwiać wszystkie wątpliwości, jakie mogą zrodzić się w głowie policjanta. Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej wymagają one ustawicznego podłączania do stałego źródła prądu (chyba że ktoś zdecyduje się na droższą opcję bezprzewodową), w tym przypadku oczywiście będzie to pobór prądu bezpośrednio z akumulatora, warto zatem zadbać o wcześniejsze naładowanie np. telefonu, gdyż w trasie może być problem z naładowaniem go, gdy gniazdo jest już zajęte przez rejestrator. Jeśli będzie miało się na względzie ten jeden szczegół, to zakup takiego akcesorium zdecydowanie jawi się jako dobry pomysł. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy wydarzy się jakaś losowa sytuacja na drodze, warto wówczas mieć obiektywne dowody poświadczające swoją niewinność. Na końcu dobrze też wspomnieć, że jeśli dysponuje się nieco większym budżetem, to warto zainwestować w taki produkt, jak kamera samochodowa z czujnikiem ruchu jest ona wprawdzie nieco droższa, ale zaimplementowany w nią system rozpoznawania dynamiki zadba o to, aby urządzenie uruchamiało się wyłącznie, kiedy przed prowadzonym samochodem pojawia się jakiś niespodziewany ruch. Może to znacząco obniżyć pobór energii z akumulatora.

Kamera cofania – doskonały „nauczyciel” parkowania

Początkujący kierowcy miewają liczne problemy z pierwszymi samodzielnymi podróżami samochodem oraz z odpowiednim parkowaniem – zwłaszcza gdy przeznaczone na to miejsce nie stwarza zbytniej możliwości korekty. W takim przypadku doskonałym zakupem będzie kamera cofania bezprzewodowa. Urządzenie to montuje się w okolicach tylnego zderzaka lub tylnej ramki podtrzymującej tablicę rejestracyjną. Najnowsze samochody mają tego typu udogodnienia już wbudowane, czy to w postaci kamer, czy czujników, aczkolwiek wciąż jest to swojego rodzaju nowinka technologiczna i minie dużo czasu, zanim zostanie to w pełni upowszechnione. Póki co całkowicie opłacalną alternatywą są zewnętrzne urządzenia. Warto zauważyć, że kamera samochodowa rejestrator a jej odpowiednik pomagający w oszacowaniu odległości od pojazdu za prowadzonym samochodem działają nieco inaczej. Przede wszystkim w tym pierwszym przypadku ma się do czynienia z nieustannym nagrywaniem materiału i kasowaniem niepotrzebnych danych na bieżąco. W drugim zaś – nie zachodzi potrzeba żadnego utrwalania materiału wideo. Najczęściej opiera się to na tworzeniu swojego rodzaju transmisji na żywo. Ekran zamontowany na desce rozdzielczej pokazuje w czasie rzeczywistym przestrzeń rejestrowaną przez umieszczony z tyłu pojazdu kamkorder. Oczywiście takie urządzenia można montować nie tylko na tylnej części auta. Istnieją także odpowiedniki przeznaczone do umieszczania z prawej bądź lewej strony, które pomagają kierowcom w ocenieniu odległości pomiędzy autami jadącymi na pasie obok. Może to zapewnić nieocenioną perspektywę podczas wyprzedzania na autostradach czy drogach ekspresowych, gdzie odległość między samochodami jest niezwykle złudna i w pewien sposób zakrzywiona przez tylne oraz boczne lusterka. Technologia ta zdecydowanie potrafi zwiększyć umiejętności młodych kierowców w zakresie podstawowych manewrów stosowanych na drodze.

Zewnętrzny nawigator GPS czy aplikacja mobilna?

nawigacja samochodowa z kamerą

W dobie ogólnodostępnych urządzeń mobilnych, typu smartfony czy tablety, wiele osób wychodzi z założenia, że inwestowanie w dedykowane urządzenia do pokazywania trasy mija się z celem. Oczywiście każdy kierowca musi znaleźć rozwiązanie dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb, jednakże nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w których używanie telefonu w funkcji nawigacji może rodzić niepotrzebne problemy. Zwłaszcza kiedy rzecz dotyczy osób pracujących w charakterze kierowców (wszelkiego rodzaju kurierzy, taksówkarze, dostawcy jedzenia itd.). Niejeden uczestnik ruchu drogowego jest zmuszony do wykonywania wielu rozmów telefonicznych podczas jazdy, a korzystanie z zestawu głośnomówiącego może nie współgrać z wyświetlaniem mapy i planowanej trasy. Nie mówiąc już oczywiście o tym, że taka praktyka znacząco obciąża baterię smartfona, zatem zaistnieje konieczność podłączenia go do stałego źródła energii. Wszystkie te problemy całkowicie znikają, kiedy zakupi się takie akcesorium, jak GPS nawigacja samochodowa. Innego rodzaju zaletą, którą warto przywołać, jest oczywiście dużo lepszy ekran, przystosowany do zmieniających się warunków świetlnych na drodze i nierzadko dostosowujący intensywność podświetlania w zależności od pory dnia. Gadżet jest też wyposażony w dedykowane oprogramowanie bardzo często wyposażone w ostrzeżenia przed radarami czy patrolami policji. Interesującym zakupem może też być nawigacja samochodowa z kamerą. Jest to wprawdzie wydatek odznaczający się większym nakładem finansowym, ale symultanicznie zaspokaja dwie potrzeby kierowcy: wyznaczanie odpowiedniej trasy oraz rejestrowanie sytuacji na drodze. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo obciążać akumulatora dwoma dodatkowymi gadżetami, co z pewnością przełoży się na zwiększenie żywotności samego ogniwa zasilającego pojazd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
New Tech Elements Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com
Sklep internetowy Shoper.pl