Kategorie
Cena
-
od
do
Wideorejestratory
Wideorejestratory
DO CZEGO SŁUŻĄ WIDEOREJESTRATORY?
Wideorejestratory to specjalne kamerki samochodowe nagrywające non-stop obraz widoczny w czasie jazdy przed autem, a także w trybie specjalnym wszystko, co dzieje się w pobliżu pojazdu, gdy stoi na parkingu.
Urządzenie ułatwia zrozumienie tego, co stało się podczas kolizji i czyj błąd zadecydował o wypadku, a zastosowanie trybu parkingowego pomaga odnaleźć kierowcę, który wjechał w auto, gdy Ciebie w nim nie było.
WIDEOREJESTRATORY - RODZAJE DOSTĘPNE NA RYNKU
Wideorejestratory dostępne są najczęściej w dwóch wersjach:
- tradycyjne, które umieszcza się na desce rozdzielczej lub przyczepia do przedniej szyby. Posiadają wyświetlacz i są wygodne w użyciu głównie ze względu na ich niewielki rozmiar;
- wykorzystujące ekrany innych urządzeń, nawigacji, zestawu cofania czy radia,
- wideorejestratory w lusterku wstecznym - coraz popularniejsze rozwiązanie, odznaczające się dużą wygodą, głównie ze względu na brak ograniczenia widoku przez przednią szybę.
WAŻNE PARAMETRY WIDEOWYŚWIETLACZY
Rozdzielczość
Rozdzielczość to nic innego jak ilość pikseli jednocześnie zapisywanych przez kamerkę do plików video. Im wyższa rozdzielczość tym większa szczegółowość obrazu. Najbardziej powszechną rozdzielczością stosowaną w wideowyświetlaczach samochodowych jest Full HD, czyli 1920x1080 pikseli. Jednakże wraz z rozwojem sensorów optycznych coraz więcej kamer oferuje lepszą jakość obrazu - np. 2.5K czyli 2560x1440 pikseli czy nawet 4K czyli 3840x2160 pikseli.
Częstotliwość (fps)
Nierozłącznie związanym z rozdzielczością parametrem wideowyświetlaczy jest częstotliwość, czyli ilość rejestrowanych klatek w ciągu sekundy (fps). Absolutne minimum to wartość na poziomie 25-30 fps. Im wyższa fps tym większe szanse na uchwycenie istotnych szczegółów na filmie.
Przysłona
Odpowiada za tzw. tryb nocny. Dzięki przysłonie nagrania dokonywane po zachodzie słońca zachowują czytelność. Kamera samochodowa z trybem nocnym dobrze radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych. Im mniejszy współczynnik jasności, tym lepiej. Jasność f/2.0 to minimum, choć bez wątpienia dużo lepsza będzie przysłona f/1.8. W nocy przydaje się także tryb HDR, poprawiając czytelność ciemnych kadrów.
WIDEOWYŚWIETLACZE - ISTOTNE FUNKCJE
Autostart
Funkcja ta polega na automatycznym włączeniu kamery i rozpoczęciu nagrywania filmu w momencie podłączenia zasilania do urządzenia. To zwalnia użytkownika z obowiązku pamiętania o tym, aby ręcznie włączyć kamerę po rozpoczęciu jazdy. Wideowyświetlacze są zazwyczaj zasilane za pośrednictwem standardowego gniazda zapalniczki. W większości aut jest ono aktywowane wraz z zapłonem silnika, co w efekcie także uruchamia kamerę.
Nagrywanie w pętli
Kamery samochodowe rejestrują filmy w postaci cyfrowych plików video, zapisywanych na karcie pamięci. Dzięki funkcji nagrywania w pętli, po zapełnieniu nośnika najstarsze pliki są automatycznie usuwane i zastępowane najnowszymi. Dzięki temu użytkownik nie musi pamiętać o tym, aby cyklicznie opróżniać kartę pamięci.
Czujnik wstrząsów (G-Sensor)
Wspomniana funkcja nagrywania w pętli automatycznie kasuje najstarsze pliki na karcie pamięci. Jednakże w razie wykrycia nagłego uderzenia czy kolizji, wbudowany w niemal każdy wideorejestrator czujnik wstrząsów (G-Sensor) automatycznie zabezpieczy plik wideo przed skasowaniem go w kolejnej pętli. Dzięki temu istnieje możliwość obejrzenia pliku przedstawiającego przebieg zdarzenia w późniejszym czasie.
Kupując urządzenie koniecznie sprawdź, czy posiada ono wymienione wyżej funkcje, które wchodzą w skład podstawowego wyposażenia każdego wideorejestratora.