Cena
-
od
do
Projektory multimedialne
Projektory
PROJEKTORY MULTIMEDIALNE - ZASTOSOWANIE
Projektory multimedialne, popularnie nazywane także rzutnikami, są sprzętem elektronicznym, za pomocą którego można odtwarzać na ścianie lub na specjalnym tle filmy lub statyczne obrazy. Wykorzystywane są chętnie w domach, ale też w szkołach czy firmach w czasie szkoleń i warsztatów, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przedstawienia treści dużej liczbie osób.
Źródłem wyświetlanego przez projektory obrazu mogą być komputery stacjonarne, laptopy, odtwarzacze DVD, a nawet konsole do gier.
RODZAJE PROJEKTORÓW
Najczęściej spotykane obecnie projektory multimedialne możemy podzielić na LCD i DLP.
- Projektory LCD to sprzęt wyświetlający obrazy na matrycy ciekłokrystalicznej, przez którą przechodzi strumień światła. Urządzenia zapewniają wyraźny, ostry obraz o mocnych i jaskrawych kolorach oraz równomiernie rozprowadzonej jasności.
- Projektory DLPwyposażone są w specjalny układ mikroluster, zwany DMD. To one odbijają światło z lampy, przechodzące przez wirujące koło kolorów. W ten sposób uzyskuje się łagodną barwę i idealne kontrasty. Ten rodzaj projektorów oferuje wysokie odświeżanie i bardzo płynny obraz.
PROJEKTORY MULTIMEDIALNE - BUDOWA I SPOSÓB DZIAŁANIA
Podstawą działania projektorów jest przede wszystkim dobre źródło światła oraz odpowiedni układ optyczny. Dzięki nim mogą wyświetlać obrazy na płaskich powierzchniach.
Projektory LCD wyposażone są w trzy ciekłokrystaliczne matryce LCD, które odpowiadają za wyświetlanie podstawowych kolorów, czyli czerwonego, niebieskiego i zielonego. Projektory DLP posiadają z kolei mikroprocesor i skomplikowany układ milionów mikroluster. Źródło światła stanowi w nich silna lampa o mocy około 200-300 W.
Rzutniki multimedialne są urządzeniami niewielkimi. Doskonale wpasują się w wyposażenie mieszkania i nie zajmują w nim dużo miejsca. Projektory daje się też łatwo transportować w specjalnym etui w czasie rodzinnych wyjazdów czy na ważne spotkanie.
PROJEKTORY MULTIMEDIALNE - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE?
Format obrazu
Do wyświetlania treści z komputera idealne są proporcje 4:3. Do prezentacji dokumentów i tabel doskonale sprawdzą się proporcje 16:10. Natomiast w celu osiągnięcia efektu kinowego wybieramy projektory z formatem panoramicznym 16:9.
Rozdzielczość
Rozdzielczość ekranu wpływa na szczegółowy i przejrzysty obraz. Im wyższa, tym jest on lepszy w odbiorze. Projektory powinny mieć rozdzielczość co najmniej HD Ready, czyli 1280 × 720 px, a także Full HD czy 4K.
Jasność
Im wyższa moc lampy rzutnika, tym lepsze wrażenia wizualne oraz bardziej widoczny obraz w jasnych pomieszczeniach. Jeśli planujesz oglądać filmy i seriale w zaciemnionym pokoju, możesz wybrać urządzenie z lampą o mniejszej wartości – na przykład do 2500 lumenów. W innym przypadku należy stosować większe moce.
Kontrast
Wysoki kontrast umożliwia wyświetlanie dobrej jakości kolorów, co jest ważne szczególnie podczas projekcji filmów.
JAK PODŁĄCZANE SĄ PROJEKTORY MULTIMEDIALNE DO ŹRÓDŁA OBRAZU?
Do powiązania z kinem domowym najlepiej sprawdzą się wejścia cyfrowe HDMI, zapewniające doskonałą jakość obrazu bez zakłóceń. Oprócz tego projektory mogą mieć złącza DVI, VGA (D-Sub), S-Video, RCA-Video oraz USB. Nieoceniona w niektórych sytuacjach okazuje się łączność bezprzewodowa Wi-Fi lub Bluetooth. Dzięki niej da się w każdej chwili szybko zestawić projektor np. ze smartfonem i podzielić z przyjaciółmi zdjęciami czy filmami.
Projektory multimedialne to niezwykle praktyczne urządzenia pozwalające na przenoszenie obrazów i filmów z małego ekranu na duży. Nie trzeba mieć wielkiego telewizora, aby zorganizować w domu wieczór filmowy lub wspólne oglądanie meczu. Projektory to również doskonałe rozwiązanie przy prowadzeniu prelekcji i prezentacji w szkole lub w biurze.