Baofeng
Ejeas
SJCAM
Eken
Inskam
Xtar
Tophunt
MBG Line
notiOne
SanDisk
Owlenz
Opcje przeglądania
Przekątna ekranu
Cena
  • od
    do

Nawigacje GPS

DO CZEGO SŁUŻĄ NAWIGACJE SAMOCHODOWE?

Nawigacje samochodowe są urządzeniami pomocnymi przy określaniu naszej aktualnej pozycji, wskazywaniu zaprogramowanej uprzednio trasy czy też przekazywaniu informacji na temat bieżących warunków panujących na drodze, takich jak korki, wypadki czy zmiany organizacji ruchu.

Przenośne systemy nawigacyjne można stosować w różnych pojazdach: w autach osobowych, w samochodach ciężarowych, autobusach, motocyklach czy rowerach. Każde takie urządzenie dysponuje preinstalowaną mapą, dlatego jest ono gotowe do użycia zaraz po uruchomieniu, co bardzo ułatwia życie podróżnego.

 

JAK DZIAŁAJĄ NAWIGACJE SAMOCHODOWE GPS?

Urządzenie nawigacji mobilnej jest odbiornikiem sygnałów wysyłanych non-stop przez satelity. Na podstawie tych danych w urządzeniu dochodzi do ważnych obliczeń dotyczących odległości między nami a satelitą. Aby było możliwe dokładne określenie naszej pozycji, nawigacja samochodowa potrzebuje odebrać taki sygnał z minimum czterech satelitów znajdujących się na okołoziemskiej orbicie. I na tym kończy się kontakt posiadanego przez nas urządzenia z kosmosem. Za całą resztę odpowiedzialne są zainstalowane w nim aplikacje oraz zewnętrzne serwery, na których gromadzi się np. informacje o korkach czy innych utrudnieniach przesyłane przez urządzenia pozostałych użytkowników.

 

NAWIGACJE SAMOCHODOWE - CECHY WYŚWIETLACZY

Niewątpliwie z punktu widzenia użytkownika newralgicznymi elementami nawigacji samochodowych są ich wyświetlacze. Niżej wymieniamy kilka cech ekranów, które decydują o komforcie korzystania z nawigacji w czasie jazdy.

  • Przekątna. Wyświetlacze nawigacji samochodowych występują w rozmiarach od 4,3” do przeszło 6". Kompaktowe nawigacje samochodowe o najmniejszej przekątnej ekranu sprawdzają się przede wszystkim w autach osobowych. W dużych pojazdach, z uwagi na większą kubaturę wnętrza, warto zainstalować GPS z ekranem o przekątnej 5”. Natomiast kierowcy autobusów, ciężarówek albo kamperów powinni pomyśleć o wyświetlaczach sześciocalowych lub większych, gdyż nawigacja znajduje się dalej od prowadzącego tego typu pojazd.
  • Rozdzielczość. Optymalna rozdzielczość ekranu nawigacji samochodowej to 800×480 pikseli. Taki wyświetlacz zapewnia wystarczającą szczegółowość obrazu do wyświetlania map, tras, punktów i dodatkowych informacji.
  • Ochrona antyodblaskowa. Zapobiega powstawaniu refleksów i odbijaniu się otoczenia na powierzchni wyświetlacza, co może ograniczać jego czytelność. Często stosuje się dodatkowo folie antyodblaskowe.
  • Jasność. Im jaśniejszy ekran, tym lepsza czytelność nawet w bardzo słoneczny dzień.

 

MAPY I ICH AKTUALIZACJA


Nawigacja samochodowa spełnia swoją podstawową funkcję pod warunkiem, że wyposażona jest w aktualne mapy drogowe. Kiedyś proces wgrywania najnowszych plików map był dość kłopotliwy. W obecnych modelach urządzenia zazwyczaj posiadają łączność Wi-Fi. Dzięki nim nawigacje samochodowe aktualizują automatycznie nie tylko mapy, ale również swoje oprogramowanie. Nie ma nawet konieczności podłączania nawigacji do komputera. W większości modeli otrzymujemy przy zakupie dożywotnią gwarancję aktualizacji map. Nie musimy więc ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Przy wybieraniu konkretnego modelu warto zwrócić uwagę, które usługi wymagające aktualizacji są dodatkowo płatne.
Mapy instalowane w nawigacjach samochodowych dzielą się na 3 rodzaje:

  • mapy Polski - umożliwiające podróżowanie po wszystkich drogach w kraju,
  • mapy Europy - kompleksowe, obejmujące cały kontynent lub jedynie kraje Unii Europejskiej,
  • mapy świata - dokładne lub obejmujące jedynie główne drogi.

Zanim dokonasz zakupu, poszukaj informacji o procentowym pokryciu dróg na stronie producenta lub na opakowaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl