Branża dostawcza i spedycyjna rządzi się swoimi prawami. Jest to ciągła walka z czasem, z kosztami paliwa oraz z długimi, sięgającymi za horyzont trasami. Jest to też prawdziwy koszmar logistyczny - zwłaszcza wtedy, gdy jeden spedytor ma pod sobą całą flotę samochodów. Z tego względu wykorzystywane są najróżniejsze metody mające na celu ułatwienie prowadzenia pojazdów i doprowadzenie ich na miejsce docelowe. Nie będziemy dzisiaj poruszali wszystkich dostępnych sposobów na utrzymanie porządku w systemie prowadzenia aut dostawczych - skupimy się na jednej z nich, a dokładnie na stałym monitoringu GPS.
Spedycja kontrolowana, czyli lokalizator GPS do samochodu
Monitoring pozycji auta dostawczego nie jest możliwy, dopóki nie posiada się specjalnego urządzenia zwanego lokalizator GPS do samochodu. Pozwala on na stałą kontrolę pozycji pojazdu w czasie rzeczywistym, niezależnie od odległości, w jakiej znajduje się odbiornik od nadajnika. Niektóre urządzenia mają także dodatkowe możliwości - między innymi mowa tu o możliwość kontaktu z trakerem poprzez wiadomości SMS, dostęp do serwera online, mikrofon oraz kontrola prędkości. W jaki sposób możliwości tego urządzenia mogą być wykorzystane w praktyce?
Dane o pozycji sposobem na wybór lepszej trasy
Głównym zadaniem spedytora jest dobór jak najlepszej trasy, która pozwoli dotrzeć kierowcy w jak najkrótszym czasie z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości paliwa. Do jej wyznaczenia nie potrzebuje zbyt wiele - zwykle wystarczy aktualna mapa, by móc utworzyć idealną trasę z punktu A do punktu B. Niestety, jak wiadomo w branży, trasy widziane jedynie z mapy kryją dość sporo swoistych sekretów. Stare, zamknięte drogi, nieuczęszczane i dość niebezpieczne górskie trasy, zbyt niskie tunele lub mosty o zbyt niskim udźwigu - to tylko kilka z problemów, na jakie może natknąć się kierowca w trakcie podróży. Gdy trafi już na takie problemy, okazuje się, że termin dostawy może być znacznie trudniejszy do utrzymania, a nadłożenie trasy to najmniejszy ze wszystkich problemów. Warto jest więc przygotować mapę, na której będą zamieszczane wszystkie niebezpieczne i niedostępne dla samochodów dostawczych miejsca trasy, dzięki czemu w przyszłości prowadzenie przewozu będzie znacznie prostsze. Tutaj GPS jest niezastąpiony - pozwoli on oznaczyć dokładny punkt lub konkretną trasę bez konieczności swoistego "zgadywania" bazującego na domniemanej pozycji auta oraz na mglistej relacji kierowcy.
Nie są to oczywiście jedyne zalety lokalizatora - warto także wspomnieć o możliwości stałej kontroli prędkości kierowcy w celu osiągnięcia oszczędności na paliwie, jak również stały monitoring pozycji na trasie. Wszystko to pozwala na znacznie lepszą kontrolę transportu zarówno tego prowadzonego w danym momencie, jak i innych, przeprowadzanych w przyszłości. Jak na swoje zalety, lokalizator GPS do auta ma niską cenę, a długofalowe oszczędności generowane przy jego użyciu sprawiają, iż powinien być on wykorzystywany w każdej firmie wyspecjalizowanej w transporcie krajowym i zagranicznym.