Czy korzystanie z rejestratora samochodowego jest legalne? Cz.2 - Kraje Unii Europejskiej

W poprzednim tekście poruszaliśmy trudny temat reguł prawnych regulujących korzystanie z rejestratorów samochodowych. Wyjaśniliśmy, iż nie ma żadnych przeciwwskazań ich codziennego wykorzystywania, jak również nie ma regulacji zabraniających używania nagrań jako dowodów w sprawie lub zabraniających ich przechowywanie, dopóki te oczywiście nie przynoszą żadnego zysku materialnego bądź nie są dostępne publicznie. Jak to ma się jednak do naszych sąsiadów? Jak się okazuje - różnice są dość diametralne, dlatego warto wiedzieć, gdzie kamera samochodowa z czujnikiem ruchu może być wykorzystywana, a gdzie powinna zostać zdjęta bądź zakryta.

nawigacja samochodowa z kamerą

Gdzie lepiej nie korzystać z rejestratora samochodowego?

Niektóre kraje Unii Europejskiej inaczej podchodzą do reguł RODO, jak również rządzą się prawami odmiennymi od tych przez nas znanych. W jakim kraju lepiej nie obnosić się z kamerą ani z jakimikolwiek nagraniami nią wykonanymi? Przede wszystkim w Austrii - tam reguły wydają się najbardziej zaostrzone, a kara za posiadanie kamery samochodowej może wynieść aż do 10 tys. euro! Na domiar złego recydywa - lub ponowne przyłapanie na tym samym wykroczeniu - w tym wypadku może skończyć się dwukrotnie wyższą karą, przez co kolejny mandat może sięgnąć już 20 tys. euro, a osoba, której samochód został nagrany może domagać się odszkodowania w wysokości do 22,5 tys. euro. Niektóre kraje Europy również nie patrzą na rejestratory samochodowe przychylnym okiem, jednak żaden z nich nie przewiduje kar choćby zbliżonych do Austrii. Wśród tych krajów warto wymienić między innymi Szwajcarię, gdzie za kamerę z przodu samochodu można otrzymać mandat w wysokości 800 euro, Luksemburg, gdzie posiadanie kamery jest legalne, jednak jej używanie może grozić grzywną oraz Norwegii, gdzie nawigacja samochodowa z kamerą bądź dowolny wideorejestrator z ekranem potraktowany zostanie jako przenośna telewizja rozpraszająca uwagę kierowcy. Ostatnim krajem o niepewnych regulacjach prawnych w stosunku do kamer w samochodzie są Niemcy - o ile tam korzystanie i używanie rejestratora jest w pełni legalne, o tyle wykorzystanie nagrania - nawet jako dowód w sprawie sądowej - może zostać ukarane grzywną sięgającą aż do 300 tys. euro.

Inne, niewymienione powyżej kraje mają znacznie lżejsze lub podobne do Polski regulacje dotyczące wideorejestratorów. Węgry na przykład zezwalają na posiadanie kamery, jednak nagranie z nich musi zostać usunięte po 5 dniach, a ich wykorzystanie jest legalne tylko wtedy, gdy rozmazane zostały twarze oraz tablice rejestracyjne. W Belgii natomiast przed wykorzystaniem nagrania jako dowodu w sprawie trzeba poinformować pozostałych uczestników zdarzenia - w innym wypadku nie będzie ono brane pod uwagę w trakcie rozprawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
New Tech Elements Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com
Sklep internetowy Shoper.pl