Baofeng
Ejeas
SJCAM
Eken
Inskam
Xtar
Tophunt
MBG Line
notiOne
SanDisk
Owlenz

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Radiotelefony

 

CZYM JEST RADIOTELEFON?

Radiotelefon, potocznie nazywany krótkofalówką, to poręczna, przenośna radiostacja nadawczo-odbiorcza, wykorzystywana do komunikacji głosowej na niewielkich odległościach. Urządzenie może działać bez obecności istniejącej w pobliżu stacji przekaźnikowej i jest w stanie skontaktować się z innym znajdującym się w zasięgu radioodbiornikiem.  

 

POWSZECHNIE DOSTĘPNE PASMO PMR

Pasmo PMR 446 to dostępne do zastosowań cywilnych pasmo UHF, z którego możesz korzystać pod warunkiem, że maksymalna moc nadawania twojego radiotelefonu nie przekracza 0,5W. Wszystkie typowe urządzenia spełniają te warunki, więc nie będziesz mieć z tym problemu ruszając nawet za granicę.  

W obrębie pasma PMR446 (446 MHz) wydzielono 16 kanałów. Możesz spotkać się z sytuacją, gdy w radiu będzie jednak tylko 8 kanałów. Niektóre starsze lub tańsze radiotelefony oferują tylko tyle częstotliwości, ale i one zazwyczaj wystarczą, by sparować radiotelefon z inną osobą lub grupą.

 

ZAKRES WYKORZYSTANIA RADIOTELEFONÓW

Oto kilka przykładów wykorzystania radiotelefonu:

  • na terenie chronionym używają go pracownicy ochrony, informując się nawzajem o sytuacji w ich rewirze. Dotyczy to zarówno ochrony obiektów, jak i zabezpieczenia imprez masowych, np. koncertów,
  • na placach budowy ich kierownicy stosują radiotelefony do koordynowania prac i porozumiewania się z operatorami sprzętu,
  • radiotelefony znajdują bardzo powszechne zastosowanie w pracy służb ratunkowych oraz porządkowych.

Tyle o zastosowaniach profesjonalnych. Oprócz tego radiotelefony do doskonały sprzęt do wykorzystania przez amatorów na wycieczkach w lesie lub górach, wyprawach rowerowych czy w czasie wyjazdu na narty.

 

JAKI JEST ZASIĘG RADIOTELEFONU? 

Dla pasma UHF charakterystyczny jest tzw. zasięg horyzontalny. Oznacza to, że łączność zachodzi, gdy między urządzeniami nie ma zbyt wielu przeszkód. Czasem jednak mogą one pomóc w łączności. Na przykład w mieście fala radiowa potrafi wielokrotnie odbijać się od ścian budynków i umożliwić kontakt głosowy na większą odległość niż ta, którą deklaruje producent. Jednak do każdej takiej deklaracji podchodź ostrożnie, bo tak naprawdę na zasięg radiotelefonu wpływ ma przede wszystkim pogoda i ukształtowanie terenu. 

 

WADY I ZALETY RADIOTELEFONÓW

Obok niezależności od operatorów sieci komórkowych największą zaletą radiotelefonów są znikome koszty ich obsługi. Za komunikowanie się za pośrednictwem krótkofalówek nie są pobierane żadne opłaty. Jedynym wydatkiem, jaki ponosi użytkownik, jest koszt ładowania akumulatorów. Baterie wytrzymają długi czas, zanim znów się wyczerpią, co stanowi kolejną przewagę radiotelefonów nad np. smartfonami.

Z urządzenia można skorzystać bardzo szybko. Gdy zachodzi konieczność wezwania pomocy lub nagłego przekazania informacji - wystarczy przytrzymać jeden przycisk lub po prostu zacząć mówić, a funkcja VOX rozpocznie nadawanie komunikatu. Bez żadnego odblokowywania ekranu, wybierania numeru i czekania na połączenie.

 

Do wad krótkofalówek należy jednak zaliczyć ich niewielki obszar pracy, pozwalający komunikować się jedynie na odległość kilku kilometrów i fakt, że rozmowy mogą być podsłuchane, gdyż transmisja nie jest kodowana.

 

JAKIE RADIOTELEFONY KUPOWAĆ?

Poszukiwane w radiotelefonach opcje dotyczą między innymi:

  • funkcji VOX, która zapewnia automatyczne przełączenie się urządzenia w tryb nadawania, dzięki czemu nie trzeba używać przycisku za każdym razem, gdy chce się coś powiedzieć,
  • wbudowanych latarek,
  • czytelnych wyświetlaczy.

Przed decyzją o zakupie radiotelefonu warto również zapoznać się z maksymalnym zasięgiem jego pracy i pojemnością baterii.

 

RADIOTELEFONY BAOFENG W NASZYM SKLEPIE

Jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą radiotelefonów marki Boafeng.

U nas zaopatrzysz się m.in. w:

  • zestaw dwóch radiotelefonów BF-888s, PMR, 16 Kanałów
  • radiotelefon Baofeng UV-5R, 5W, dual band, FM, PTT

Baofeng to firma specjalizująca się w produkcji urządzeń przeznaczonych do komunikacji radiowej. Marka jest znana wszystkim amatorom tego rodzaju sprzętu i stanowi w branży synonim gwarancji, dobrej jakości i niezawodności.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl